Sajnos adódnak olyan elkerülhetetlen helyzetek, amikor gépjárművünkkel balesetet szenvedünk, és ilyenkor a gyors és fennakadásmentes kárrendezés egyik leglényegesebb eleme, hogy megfelelően töltsük ki a baleseti bejelentőt. Mielőtt ennek pontos kitöltéséhez adnánk pár tanácsot, előbb nézzük, hogy mik azok a helyzetek, amikor nem tekinthetünk el a rendőri intézkedéstől.
Ezek a következők:
- személyi sérülés történt,
- kettőnél több jármű érintett a balesetben,
- a másik fél súlyos szabályszegést követett el,
- vagy észlelhetően tudatmódosító szer (alkohol, drog) hatása alatt áll, illetve
- nem rendelkezik kötelező gépjármű-felelősségbiztosítással
Emellett az esetben is célszerű a hatósághoz fordulni, ha a vétkes fél külföldi állampolgár, valamint akkor is, ha egyik autós sem ismeri el a felelősséget.
Tanácsok a baleseti bejelentő kitöltéséhez:
- Szerencsés, ha tartunk az autónkban néhány darabot a baleseti bejelentőből, azonban ha nem áll rendelkezésünkre, akkor egy üres papír is megfelel a célnak.
- Nem árt, ha készítünk képeket a baleset helyszínéről, és ha a másik fél hozzájárul, az ő személyazonosító okmányairól.
- Ha több mint két fél vett részt a balesetben, a károkozónak minden féllel külön nyomtatványt kell kitöltenie.
- A helyszínt csak akkor változtassuk meg, ha az a forgalom biztonsága, vagy egy személyi sérült védelme miatt elkerülhetetlen.
- A helyszínt csak akkor hagyjuk el, ha elsősegélyre van szükségük, vagy ha a rendőrséget hívjuk.
- A baleseti bejelentő minden európai országban egységes, azaz külföldön is kitölthetünk magyar nyelvű bejelentőt, de az idegen nyelvű bejelentőtől sem kell megijedni, mert a kérdések ugyan ott helyezkednek el.
- Nagyon fontos, hogy hiánytalanul és olvashatóan töltsük ki úgy, hogy a másolati példány is jól olvasható legyen. Annak semmilyen jelentősége sincs, hogy melyik fél tölti ki a bal vagy jobb oldalt a nyomtatványon.
- Lehetőleg a károkozóval írassuk be a Megjegyzés rovatba, hogy a károkozást elismeri.
- Ha a károkozó nem hajlandó együttműködni, valamint nem ismeri el a felelősségét, akkor célszerű rendőrt hívni. Ha úgy látjuk, hogy a károkozó nem fogja megvárni a rendőrt, írjuk fel a rendszámát, illetve célszerű róla fotót is készíteni.
- Előfordulhat, hogy a felek nem tudnak megegyezni a felelősség kérdésében, ez esetben akár egymásnak ellentétes kárleírások is feltűntethetőek a bejelentőn.
- Lehetőleg írjuk fel a baleseti bejelentőre a tanúk adatait is.
- A 10. pont kitöltésekor a nyíl az ütközés irányát, a nyíl hegye az ütközési pontot jelölje.
- A 12. pontban csak azokat jelöljük meg X-szel, ami a mi járművünkre vonatkozik, valamint lényeges, hogy a megjelölt helyen írjuk be, hogy hány pontot jelöltünk meg.
- Kitöltés után lényeges, hogy mindkét fél írja alá a dokumentumot. Külföldön figyeljünk arra, hogy csak akkor tegyük ezt meg, ha pontosan megismertük az ott leírtakat és egyet értünk ezekkel.
- Mindenképpen készítsünk vázlatrajzot a balesetről.
- A hiánytalan kitöltés után a bejelentőt szétválasztva mindkét fél kapjon egy példányt. A másolati példány leválasztása után már semmit ne írjuk a nyomtatványra!
- A vétlen fél a károkozó felelősségbiztosítójához juttassa el a saját példányát. Ha Önnek nincs kárigénye, abban az esetben a saját felelősségbiztosítónkhoz juttassuk el haladéktalanul a dokumentumot, hogy eleget tegyünk a bejelentési kötelezettségünknek.